გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებლის სახელი გვარი: ნუნუ ჭანუყვაძე

საგანი: ეკონომიკა

კლასი: XII

მოსწავლეთა რაოდენობა:  32

გაკვეთილის თემამოთხოვნა - ,,მიწოდება, ფასის წონასწორობა’’

გაკვეთილის მიზანიმოსწავლე შეძლებს საქართველოში ეკონომიკური საქმიანობის შესაძლებლობებ ანალიზსსხვადასხვა სახის ციფრული საშუალებების შერჩევას და გამოყენებას ციფრული მასალის შექმნისას.

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:

არჩ.ეკონ.XI/XII.1.მოსწავლე შეუძლია საქართველოში ეკონომიკური საქმიანობის შესაძლებლობებ ანალიზი.

·        ირჩევს რომელიმე საქმიანობას და თანაკლასელებთან ერთად მოიძიებს ინფორმაციას მისი წარმატებით განხორციელების ეკონომიკურ პირობებზე (მაგ: სამართლებრივი ვალდებულებები, ბაზრის მდგომარეობა, რესურსები და ..); ანალიზის საფუძველზე ადგენს მარტივ სამოქმედო გეგმას და წარუდგენს თანაკლასელებს.

წინარე ცოდნა: იციან რას შეისწავლის ეკონომიკა; 
ფასის მცნება; მოთხოვნა და მოთხოვნილების მცნებები. 

რესურსი: კომპიუტერი, პროექტორი, ელექტრონული პრეზენტაცია;  

გაკვეთილის მსვლელობა 45 წთ. 

აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო (წთ)

1
საორგანიზაციო საკითხების მოწესრიგება
ვერბალური ახსნა
მთელი კლასი

2 წთ
2
გაკვეთილის A ფაზა _ გამოწვევა

წინარე ცოდნის გააქტიურება-
·         ტერმინი ,,ეკონომიკის’’ განმარტება
·         ცნება ,,ფასისგანმარტება
კითხვა-პასუხის აქტივობა
მთელი კლასი
3 წთ
3
გაკვეთილის B ფაზა _ ცოდნის კონსტრუირება

ვერბალური ახსნამიწოდების ცნებას, წონასწორობის ფასი.
საერთო საკლასო
მთელი კლასი
პრეზენტაცია power point-ის გამოყენებით
5 წთ
4
კითხვა-პასუხის აქტივობა-
·         ვსვამ კითხვას:
რა მოქმედებს მოთხოვნაზე?
·         როგორ მოქმედებს ფასი მოთხოვნაზე ?

საერთო საკლასო
მთელი კლასი
5 წთ
5
გაკვეთილის С ფაზა _ რეფლექსია

პრაქტიკული სამუშაო- პროექტორის გამოყენებით ვაჩვენებ მოსწავლეებს ნაყინზე მოთხოვნის ცხრილს და მის მიხედვით აგებულ დიაგრამას.
ვს   ვუსვამ კითხვას:

1.      რა მოქმედებს მიწოდებაზე?
2.      როგორ მოქმედებს ფასი მიწოდებაზე?
3.      შემდეგ პროექტორის მეშვეობით ვაჩვენებ ნაყინზე მიწოდების ცხრილს და მის მიხედვით აგებულ დიაგრამას.
წყვილებში მუშაობა
წყვილები
პრეზენტაცია power point-ის გამოყენებით, თაბახის ფურცელი, საწერკალამი
5 წთ
5
საერთო საკლასო მუშაობა-
მოსწავლეს ვთხოვ დაიტანოს ერთ დიაგრამაზე ორივე მონაცემებიის იკვლევს და პოულობს  ფასს, სადაც გადაიკ   იკვეთება მოთხოვნის  მოცულობა მიწოდებასთან. ანუ  ფასს რომელიც აწყობს მომხმარებელსაც და მწარმოებელსაც.  
Ø   ვთავაზობ მოდელირებულ თამაშს ,,  თხილის ბაზარი“. გამომყვას 2 მოხალისე, მყიდველი და გამყიდველი, ვურიგებ მათ სავაჭრო ბარათებს, სადაც მითითებულია სავაჭრო თანხა. და ვაკვირდებით როგორ  წარიმართება ყიდვა-გაყიდვის პროცესიდამთავრების შემდეგ დაფაზე ვაფიქსირებ კონკრეტულ ფასს.
წყვილებში მუშაობა
წყვილები
თაბახის ფურცელი, საწერკალამი
10 წთ.
6
ვთავაზობ მოდელირებულ თამაშს ,,  თხილის ბაზარი“. გამომყავას 2 მოხალისე, მყიდველი და გამყიდველი, ვურიგებ მათ სავაჭრო ბარათებს, სადაც მითითებულია სავაჭრო თანხა და ვაკვირდებით, როგორ  წარიმართება ყიდვა-გაყიდვის პროცესიდამთავრების შემდეგ დაფაზე ვაფიქსირებ კონკრეტულ ფასს.
როლური თამაში
ინდივიდუალური მუშაობა
სავაჭრო ბარათები
8 წთ.
7
საშინაო დავალება- ვაძლევ დავალებად, მოიძიოს ინფორმაცია საქართველოში განხორციელებული
    რომელიმე საქმიანობის შესახებ და მისი განხორციელების ეკონომიკურ პირობებზე.
2 წთ
8
შეფასება- განმავითრებელი
5 წთ

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
·                    მოსწავლეები  გაიგებენ გაკვეთილის თემას და მიზანს, გაკვეთილზე განსავითარებელ უნარ-ჩვევების შესახებ.
·                    მოსწავლეები გაიხსენებენ უკვე ნასწავლი მასალის შესახებ.
·          მოსწავლეები გაიგებენ ახალი ტერმინების შესახებ, გაითვისებენ ახალი ცნებებისს

იხილეთ შეფასების სქემები:


აკვეთილში ჩართულობის შეფასების რუბრიკა


ქულები და კრიტერიუმები
9-10 ქულა
7-8 ქულა
4-5-6 ქულა
3-2-1 ქულა
აქტიური მონაწილეობა
ყოველთვის მონაწილეობს  და ხშირად წარმართავს კიდეც საკლასო მსჯელობას
ყოველთვის მონაწილეობს
ხშირად მონაწილეობს
იშვიათად  ან საერთოდ არ მონაწილეობს
გამართული და სწორი მეტყველება
გამართულად მეტყველებს, აქვს მდიდარი ლექსიკა და შემოქმედებითად იყენებს ენობრივ–გამომსახველობით საშუალებებს
გამართულად მეტყველებს და იყენებს მართებულ სინტაქსურ და გრამატიკულ კონსტრუქციებს
იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს. მეტ–ნაკლებად გამართულად საუბრობს
არ იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს
საკუთარი აზრის დასაბუთებულად წარმოდგენა
ყოველთვის დამაჯერებლად და არგუმენტირებულად წარმოადგენს თავის მოსაზრებას
თითქმის ყოველთვის ასაბუთებს საკუთარ მოსაზრებას
სირად ახერხებს საკუთარი აზრის დასაბუთებას
უჭირს გამართულად საუბარი, ხშირად ვერ ასაბუთებს საკუთარ აზრს
სხვისი აზრის პატივისცემის დემონსტრირება
უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით. კორექტულია და ამჟღავნებს სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემას
უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით.
უსმენს სხვებს და აცდის საუბრის დამთავრებას
არ უსმენს სხვებს
და არ აცდის საუბრის დამთავრებას

ხელმოწერა: ნუნუ ჭანუყვაძე;

 თარიღი


Комментариев нет:

Отправить комментарий

ტრენინგზე შექმნილი მასალები

ნუნუ ჭანუყვაძის ელექტრონული პორტფოლიო  (დააჭირეთ ბმულს).